نهال پسته پیوندی

نهال پسته پیوندی ژنوتیپ با استفاده از مقاوم ترین و دیرگل ترین پایه و پیوندک

پسته گیاهی دو پایه است و نر و ماده دارد. گل های درخت نر مانند میوه های درخت ماده خوشه ای رشد می کنند. درخت رشد کرده پسته فاصله دمایی از 20- درجه در زمستان و تا 40+ درجه را در تابستان تحمل می کند. درختی مقاوم به شوری و در خاک های شنی به خوبی رشد می کند.
هرچند که نهال این درخت بسیار حساس است. نهال پسته پیوندی نهالی است متشکل از پایه ای مقاوم که به اندازه کافی رشد کرده و آماده پیوند شده، سپس آن را پیوند زده اند و پیوند با موفقیت تطبیق پیدا کرده و رشد کرده و آماده برای کاشتن است.

جهت دریافت لیست قیمت و خرید نهال پسته پیوندی با ما تماس بگیرید

شرایط مطلوب برای رشد یک نهال با شرایط نگه داری درخت بزرگ کاملا متفاوت است. نهال پسته پیوندی نباید دچار تنش شود، نمی تواند یخ بندان را تحمل کند زیرا با یخ زدگی کردن جوانه های رشد سر شاخه، می میرند و گیاه نمی تواند رشد کند.

در حالی که درخت بزرگ پسته حتما به یک دوره یخ بندان برای تامین دوره سرمایشی، نیاز دارد. با اینکه نهال پسته میتواند شوری آب را تا حد کمی تحمل کند اما آب شیرین را بسیار می پسندد و رشد بهتری خواهد داشت. درحالیکه آب شور برای درخت پسته مناسب است.

تفاوت نهال پسته معمولی و نهال پسته پیوندی
نهال پسته معمولی یک پایه که معمولا با محصولی ضعیف اما قدرت رشد بالا و مقاومتی زیاد است که برای محصول دادن باید آن را پیوند بزنید.

اما نهال پسته پیوندی نهالی است که پیوند خورده و با توجه به نیازتان نهال مناسب را انتخاب می کنید. پیوند آن موفق بوده و بعد از رشد کامل می توانید محصول برداشت کنید. مشخص است که درصد ریسک خرید یک نهال با پیوند موفق برای شروع بسیار کمتر از نهال معمولی است اما هزینه آن بیشتر است.

چرا نهال پسته را پیوند می زنیم؟
درختان را به دلایل مختلفی پیوند می زنند. درست است که تمام موارد موجود برای درخت پسته نیز کار ساز است اما را به دلایلی مختلف پیوند می زنند که مهم ترین آنها موارد زیر است:

افزایش یا کاهش نیاز سرمایی پایه پسته
تسریع عمل بهره برداری
بالا بردن میزان باردهی
کاهش تعداد پاجوش های درخت یا جلوگیری از پاجوش زدن
کوتاه کردن زمان رسیدن محصول
حفظ ویژگی های یک نسل خاص از محصول
تغییر رقم نهال

عواملی که باعث رشد بهتر نهال پسته پیوندی می شوند
رسیدگی به گیاه و اهمیت دادن به نهال مهم ترین عامل رشد در نهال هستند. اما مواردی چون آب شیرین، خاک غنی از مواد معدنی و عاری از قارچ و آفات عواملی کلیدی اند. تامین نیاز های سرمایی و گرمایی پسته و حدالامکان جلوگیری از ایجاد تنش در نهال نیز در سرعت رشد آن تاثیر بسزایی دارد.
جمع موارد بالا با جلوگیری از سرما زدگی و یخ زدی، حفاظت از جوانه های رشد جدید در مقابل عوامل محیطی و آفات می تواند نهال شما را بعد از 5-6 سال قابل باردهی کند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاه (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

عااییییی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خیلی ممنونم عاای بود

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما

درباره ما

نهالستان میاندوآب نهال (رجبی) با سال ها تجربه در زمینه نهال کاری و فروش نهال های مثمر و غیر مثمر، بزرگترین تولید کننده نهال در غرب کشور میباشد. احداث باغات مدرن و تجاری با کادر مجرب و کار بلد تنها نمونه کوچکی از فعالیت ما در این عرصه میباشد.
تولید انواع نهال های خاص و با کیفیت (اعم از: گردو چندلر، فرنور، ژنوتیپ، پدرو، هارتلی، توسرخ، فرانکت، انواع انگور های خاص و کمیاب و...) تخصص ماست.
همکاران ما ۲۴ ساعته با مشاوره رایگان در مورد احداث انواع باغ، نحوه کود دهی، نحوه هرس درختان، نحوه ابیاری و معرفی بهترین ارقام برای کلیه مناطق کشور، پاسخگو و راهنمایی شما عزیزان میباشند.

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به میاندوآب نهال می‌باشد. [ طراحی و توسعه توسط عصر جدید ]

آی بلاگ

واتساپ
تلگرام