نهال انار ژله ای

درخت انار از جنس (Punicaceae) است که به صورت درختچه ای با پاجوش های فراوان و یا با حذف پاجوش به طور تک تنه رشد می کند و ارتفاع آن به ۲ الی ۵ متر می رسد. انار از درختان میوه مناطق نیمه گرمسیری بوده در نواحی سرد، خزان پذیر و در مناطقی که زمستان های ملایم دارند، همیشه سبز می باشد.

نیاز سرمایی درخت انار در حدود ۴۰۰-۲۰۰ ساعت دمای زیر ۷ درجه سانتی گراد است. سرمای بهاره به شکوفه های اولیه نهال انار آسیب می رساند و در نتیجه میوه انار ریز جانشین انار درشت و یا معمولی می گردد. در مناطقی که سرمای دیرررس بهاره دارند حتی به میوه هایی که تازه تشکیل شده اند، ممکن است آسیب وارد شود.

شاخه های انار در هنگام جوانی مقطع مربع دارند. برخی از ارقام شاخه های خاردار و برخی بدون خار می باشند. گل‌ها و میوه های درخت انار به صورت منفرد یا چند تایی در نوک شاخه های کوتاه که میخچه نامیده می شوند، تشکیل می گردد. میخچه ها در طول عمر خود ۴-۳ مرتبه میوه می دهند. گل های انار قرمز مایل به نارنجی به قطر ۳ سانتی متر و به شکل زنگوله می باشد.

جهت دریافت لیست قیمت و خرید نهال انار ژله ای با ما تماس بگیرید

میزان باردهی
میزان باردهی درختان انار به میزان قابل توجهی نیست ، اما اگر نهال انار ژله ای ، دارای شرایط مطلوب خود از جمله خاک و شرایط آب و هوایی مناسب ( در ادامه به آب و هوای مورد نیاز این نوع انار اشاره خواهیم داشت ) ، آبیاری صحیح و به موقع و … باشد ، میزان باردهی آن در حد مناسبی در هر سال خواهد بود .

ارتفاع درخت
ارتفاع نهال انار ژله ای به میزان تقریبی۲ الی ۵مترمی رسد .

فواصل کاشت
نهال های انار ژله ای باید به فاصله ۳٫۵ متر از هم کاشته شود .

نیاز به آبیاری نهال انار ژله ای
نیاز به آبیاری در نهال انار ژله ای به این صورت است که باید به ازای هر ۷ الی ۱۰ روز درخت باید حداقل یک بار مورد آبیاری قرار گیرد ؛ اگر زمانی که میوه در زمان برداشت یا نزدیک به آن قرار دارد ، درخت آبیاری شود میوه های آن شروع به ترک خوردن می کنند .

شرایط محیط کاشت
در موارد زیر به شرایط محیط کاشت درخت یا نهال انارژله ای اشاره شده است :

مناطقی دارای آب و هوای معتدل
مناطق نیمه سردسیری
مناطق نیمه گرمسیری
مناطقی دارای زمین هایی با خاک رس و قابلیت نفوذ آب در آن ها
عمر مفید انار
عمر اکثر درختان انار عددی در حدود ۳۰ تا ۵۰ سال است که نهال انار ژله ای از این میزان مستثنی نیست ؛ البته عمراقتصادی ( بازدهی ) و مفید آن در حدود ۳۵ سال است .

هرس درخت
زدودن شاخ و برگ اضافی و مزاحم برای رشد صحیح درخت یا نهال انار ژله ای ، باید در سن سه سالگی آن انجام شود .

نیاز به سمپاشی
نهال انار ژله ای در بعضی مناطق به صورت ارگانیک ( طبیعی ) پرورش یافته و تولید می شود ؛ در تولید میوه این درختان از ذره ای سم برای سمپاشی درخت استفاده نمی شود ، بدین جهت میو ه های آن ارگانیک و طبیعی هستند .

گرده افشانی درخت
از لحاظ گرده افشانی درباره درختان انار باید گفت که این درختان باید گرده افشانی داشته باشند تا به بار نشینند ؛ پس باید دو نوع درخت در باغ یا حیاطتان بکارید ، یکی نر و دیگری ماده ؛ این کار مانند گرده افشانی دیگر درختان توسط عواملی چون باد و حشرات صورت می گیرد .

تحمل سرمای زمستانی
از نظر تحمل سرمای زمستانی ، نهال انار ژله ای در حد متوسطی دارای قابلیت تحمل سرما می باشد که این میزان در حدود منفی ۱۰ درجه زیر صفر است

تحمل گرمای تابستان نهال انار ژله ای
میزان تحمل گرمای تابستان این درخت زیاد است ، اما نباید آفتاب شدید به آن بتابد ( دقت کنید که تحمل گرما و تحمل آفتاب دو موضوع کاملا جدا از هم هستند ) ؛ هم چنین در برابر باد های خشک نیز مقاومت کافی از خود بروز می دهد .

رنگ میوه
نهال انار ژله ای در رنگ های گوناگون یافت می شود :
بیشتر اوقات به رنگ قرمز می باشد
اما برخی اوقات به رنگ های سفید نیز یافت می شود ؛
بعضی مواقع به رنگ سفید و قرمز نیز دیده می شود .
انار ژله ای
رنگ میوه انار ژله ای

رنگ پوست آن نیز دارای انواع مختلفی از قبیل :
در اکثر مواقع قرمز
بعضی اوقات سیاه
و بعضی مواقع تقریبا مایل به زرد می باشد .
انار ژله ای
رنگ پوست انار ژله ای

تاریخ رسیدن میوه درخت
میوه های این نوع از انار در فصل پاییز به طور کامل رسیده و آماده برداشت می شوند .

عملکرد درخت در هکتار
میزان باردهی نهال انار ژله ای ، به عددی در حدود ۴۰ تن می رسد .

 

مطالب مرتبط

دیدگاه (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

ممنونم جناب رجبی خیلی خوب بودن

This comment was minimized by the moderator on the site

مرسی عالی بود

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما

درباره ما

نهالستان میاندوآب نهال (رجبی) با سال ها تجربه در زمینه نهال کاری و فروش نهال های مثمر و غیر مثمر، بزرگترین تولید کننده نهال در غرب کشور میباشد. احداث باغات مدرن و تجاری با کادر مجرب و کار بلد تنها نمونه کوچکی از فعالیت ما در این عرصه میباشد.
تولید انواع نهال های خاص و با کیفیت (اعم از: گردو چندلر، فرنور، ژنوتیپ، پدرو، هارتلی، توسرخ، فرانکت، انواع انگور های خاص و کمیاب و...) تخصص ماست.
همکاران ما ۲۴ ساعته با مشاوره رایگان در مورد احداث انواع باغ، نحوه کود دهی، نحوه هرس درختان، نحوه ابیاری و معرفی بهترین ارقام برای کلیه مناطق کشور، پاسخگو و راهنمایی شما عزیزان میباشند.

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به میاندوآب نهال می‌باشد. [ طراحی و توسعه توسط عصر جدید ]

آی بلاگ

واتساپ
تلگرام